سنتوس چیست؟ این یکی از محبوب ترین توزیع های رایگان لینوکس است

سنتوس چیست؟ این یکی از محبوب ترین توزیع های رایگان لینوکس است

مقدمه ای بر لینوکس CentOS

سیستم عامل CentOS (Community Enterprise Operating System) یکی از سیستم عامل های مورد استفاده در سرورها می باشد. CentOS یک توزیع لینوکس رایگان و پشتیبانی شده توسط جامعه است و نیازی به پرداخت هزینه برای آن ندارید. توزیع CentOS به همراه توزیع Debian به عنوان محبوب ترین توزیع های لینوکس در جهان شناخته می شوند.

سیستم عامل CentOS مبتنی بر نسخه Enterprise است که به عنوان نسخه سرور توزیع لینوکس RedHat شناخته می شود. نسخه‌های CentOS که وارد بازار شدند، اساساً نسخه آینه‌ای از نسخه‌های معرفی‌شده در لینوکس Red Hat Enterprise هستند. در واقع هر سری که نسخه جدیدی از لینوکس Red Hat Enterprise را منتشر کند، پس از چند هفته یا چند ماه، نسخه مشابهی با نام CentOS معرفی خواهد شد. با انتخاب این توزیع پرطرفدار، نیازی به پرداخت هزینه های گزاف برای خرید محصولات اینترپرایز نیست.

در اکثر سازمان ها، RHEL به عنوان سرور اصلی و CentOS به عنوان پشتیبان و سرور پشتیبان استفاده می شود. این مشکل باعث می شود که سازمان های دیگر مجبور به استخدام سیستم های چندگانه نباشند و تنها با استخدام یک sysadmin که به RHEL تسلط داشته باشد، مدیریت CentOS سازمان انجام می شود. از نظر معماری، این توزیع قابلیت پشتیبانی از معماری های x86، x64 و i386 و حتی PowerPC را دارد. CentOS از دسکتاپ های GNOME و KDE نیز پشتیبانی می کند و می توان از این سیستم عامل به عنوان سرور و ایستگاه کاری استفاده کرد.

تاریخچه CentOS

قبل از اینکه نام CentOS را روی این محصول بگذارند، با نام تجاری cAos Linux شناخته می شد. در سال 2006، دیوید پارسلی، برنامه نویس ارشد سیستم عامل لینوکس تائو، اعلام کرد که تائو لینوکس بازنشسته شده است و سپس توسعه و برنامه نویسی این سیستم عامل را آغاز کرد. پس از انتشار نسخه CentOS، کاربران لینوکس Tao به سادگی با به روز رسانی YUM به CentOS به روز شدند. CentOS که از ابتدا به عنوان یک سیستم عامل مستقل به دنیا معرفی شد، در سال 2014 به طور رسمی همکاری خود را با Red Hat آغاز کرد و در سال 2010 این سیستم عامل بیشترین سهم را در بین تمامی سرورهای استفاده کننده از سیستم عامل لینوکس داشت.

مزایای Centos