منو سایت

معرفی دبیان

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معرفی دبیان

معرفی دبیان: نوعی سیستم عامل یونیکس مانند در نظر گرفته می شود که کاملاً از نرم افزار آزاد تشکیل شده است و اکثر نرم افزارهای آن تحت مجوز عمومی عمومی گنو مجوز دارند. دبیان یکی از قدیمی ترین سیستم های لینوکس است که به دلیل پایداری بالا در بین برترین های سال 2018 قرار گرفته است.

سیستم های لینوکس مانند اوبونتو بر پایه دبیان هستند. دبیان شامل نرم افزار مدیریت بسته، مخازن، و جوامع بسیار پویا است. به همین دلیل است که دبیان از پشتیبانی قوی برخوردار است.

دبیان در سه کانال اصلی ارائه می شود که شامل تست (در حال توسعه)، پایدار و ناپایدار است. کانال های پایدار دارای بالاترین امنیت و کمترین باگ ممکن هستند و به روز رسانی منظم دارند.

دبیان بسیار کاربر پسند و پیشرفته تر از توزیع های دیگر مانند اوبونتو، ChaletOS و Manjaro است. کار با این توزیع آسان تر از کار با توزیعی مانند جنتو است. در عین حال، پایداری آن باعث جذابیت بیشتر دبیان شد.
توزیع دبیان مادر چندین توزیع دیگر لینوکس از جمله اوبونتو است. توزیع لینوکس مینت، که بسیار سبک وزن است، بر اساس توزیع اوبونتو است، بنابراین زیرشاخه دبیان در نظر گرفته می شود.

توزیع های دبیان نیز به طور گسترده در دامنه سرور و دسکتاپ استفاده می شود. دبیان یک پروژه متن باز است که بر ثبات تاکید دارد. به علاوه بزرگترین و جامع ترین منبع نرم افزار متعلق به این خانواده است.

تاریخچه دبیان

تاریخچه دبیان

پس از معرفی دبیان به تاریخچه این سیستم می رسیم.دبیان لینوکس اولین بار در سال 1993 معرفی شد.این لینوکس توسط Ian Murdoch و بسیاری از برنامه نویسان داوطلب ایجاد شد. آنها در ذهن خود این ایده را داشتند که یک نوع سیستم عامل کاملاً غیرتجاری را به جهان ارائه دهند.

بیشتر زمانی که این افراد صرف نوشتن لینوکس دبیان می کردند مربوط به اضافه کاری و اوقات فراغت آنها بود و برای برنامه نویسی دبیان پولی دریافت نمی کردند.

در ابتدای کار اعتقاد بر این بود که دبیان به سادگی تمام شده است و خیلی ها معتقد بودند که در نهایت این پروژه از بین می رود و نتیجه ای حاصل نمی شود و پروژه دبیان با شکست مواجه می شود.

اما واقعیت چیز دیگری بود و اتفاقات متفاوتی افتاد. دبیان نه تنها ثابت نشد، بلکه به سرعت رشد کرد و در عرض یک دهه به محبوب ترین توزیع لینوکس در جهان تبدیل شد.

به جرات می توان گفت که راه اندازی دبیان بزرگترین و عظیم ترین پروژه مشترک در جهان است که ممکن است در هیچ زمان دیگری اتفاق نیفتد. تاکنون بیش از 120 توزیع جدید لینوکس منتشر شده است که همگی مبتنی بر دبیان هستند و این نشان دهنده قدرت بالای این سیستم عامل است.

ویژگی های دبیان

با معرفی دبیان شما را با ویژگی های آن آشنا می کنیم. با توجه به اینکه دبیان یک پروژه متن باز محسوب می شود، دست برنامه نویسان باز است و به همین دلیل برنامه نویسانی که قصد دستکاری کد منبع یک توزیع و ارائه نسخه جدید را دارند، توزیع دبیان را انتخاب می کنند. از جمله ویژگی های دبیان می توان به

کنترل کیفیت

پایداری بالا

نرم افزارهای بسیار متنوع

و پشتیبانی معماری از تعداد زیادی پردازنده در مقایسه با سایر توزیع های لینوکس.

اوبونتو، SolydXK، Openbox، Knoppix، Kali و Tanglu را می توان از مهم ترین توزیع های لینوکس برگرفته از دبیان نام برد.

معرفی دبیان